Szukaj Pokaż menu

Jak znane marki radzą sobie w czasie kryzysu

129 077  
797   19  
Kryzys dopada również tych największych i najbardziej znanych...

Kliknij i zobacz więcej!

Oto do czego kryzys zmusił jedną z najbardziej znanych firm na świecie...

Poniedziałkowy entuzjazm w drodze do pracy

159 992  
1634   22  
Za chwilę zobaczysz człowieka, który w poniedziałkowy poranek jest w drodze do pracy. Być może przez chwilę zobaczysz w nim siebie...

Kliknij i zobacz więcej!

Czy w poniedziałkowy poranek, w drodze do pracy, też masz w sobie tyle energii, zapału i wigoru co człowiek na poniższych zdjęciach? Sprawdź i odpowiedz w komentarzach!

Oko w oko z rekinem

95 162  
804   42  
Rekiny to jedne z najstarszych zwierząt żyjących na naszej planecie. Mają za sobą ponad czterysta pięćdziesiąt milionów lat ewolucji, która dała im perfekcyjne wprost przystosowanie do środowiska wodnego i stworzyła najdoskonalszych myśliwych na naszej planecie. 

Nauka rozróżnia 300 gatunków rekinów, w tym 30, które rzeczywiście mogą być niebezpieczne dla człowieka Osiągają długość od 17 cm do nawet 12  m, a masę sięgającą do 12 ton. Niemal wszystkie są mięsożerne, pozostałe jak rekin wielorybi, wcinają plankton. Najgroźniejsze gatunki tp. żarłacz biały czy tygrysi mają około przeciętnie 4 metry długości i posiadają ostre i spiczaste zęby, ułożone w szeregi. Stopniowo zużywane, są przez całe życie zastępowane nowymi.

Dzięki swojej budowie rekiny, obok delfinów, są najsprawniejszymi pływakami na ziemi. Widok płynącego rekina potrafi wręcz zahipnotyzować, ich ruchy są tak płynne i perfekcyjne, że nie można od nich oderwać wzroku.

Wszystkie rekiny mają ruchomą górną szczękę
, choć różne gatunki korzystają inaczej z tego rozwiązania. Żarłacze mogą dzięki niej odgryzać ogromne kęsy zwierząt sporo od nich większych, nawet wielorybów.

Wygryzacze stosują niezwykle widowiskową metodę polowania na większe od nich ssaki morskie - najpierw wgryzają się w swoją zdobycz, a następnie wykonują obrót o trzysta sześćdziesiąt stopni, wycinając spory kęs ofiary ostrymi jak piły zębami górnej szczęki.
 

Do lokalizacji ofiary na czasem nawet bardzo duże odległości, sięgające dziesiątków kilometrów, rekiny używają głównie węchu i słuchu. Możliwości, jakie te dwa zmysły dają rekinom są niewyobrażalnie wielkie i wciąż jeszcze nie do końca poznane.

Dość powiedzieć, że rekiny są w stanie "wywęszyć" śladowe ilości aminokwasów pochodzących z mięsa i krwi w stężeniu nawet jednego promila. Co więcej, są w stanie określić kierunek, z którego dany zapach czy dźwięk pochodzi. 
 
Kliknij i zobacz więcej!

Wiekszość rekinów posiada niesamowity wzrok - około 10 razy lepszy od ludzkiego, choć ze względu na właściwości wody wykorzystują go tylko bezpośrednio podczas ataku. Rekiny polarne są całkowicie ślepe.


Oprócz znanych nam zmysłów rekiny posiadają jeszcze dwa niezwykłe sposoby postrzegania otaczającego je świata. Są to zmysł mechaniczny i zmysł elektryczny.

Zmysł mechaniczny, zlokalizowany głównie w linii nabocznej, pozwala rekinom rejestrować drgania otaczającego je środowiska, co w połączeniu z ich doskonałym słuchem pozwala im reagować na każdy ruch, nawet na znaczne odległości.


Zmysł elektryczny, związany ze znajdującym się w skórze głowy narządami ampułkowatymi, pozwala rekinom rejestrować nawet bardzo słabe pola elektryczne, emitowane przez organizmy żywe. To dzięki temu zmysłowi rekiny są w stanie lokalizować zwierzęta zagrzebane w piasku. Zmysł elektryczny jest też niezwykle przydatnym i sprawnym narzędziem nawigacyjnym, dzięki któremu rekiny potrafią podczas swoich wędrówek precyzyjnie trafiać do miejsc oddalonych o setki kilometrów.

Kliknij i zobacz więcej!


Zagadką dla naukowców jest sen rekinów. Mają  z tym podobny problem jak ze snem delfinów - wydaje się, że podobnie jak one, rekiny w ramach odpoczynku zasypiają tylko jedną półkula mózgową, podczas gdy druga utrzymuje świadomą aktywność przez cały czas.

Nie posiadają pęcherza pławnego i gdyby przestały pływać, opadłyby na dno. Większość gatunków rekinów przez sen po prostu buja się w toni obserwując otwartymi oczami świat dookoła.

Kliknij i zobacz więcej!

Rekiny mają awersję do delfinów
i sprawdzili to nawet Pogromcy Mitów.

Faktycznie, okazało się że rekin nie zaatakował w basenia kawałka mięsa, kiedy obok pływal delfin... mechaniczny.

Czy rzeczywiście ludojad?

Przez ostatnie 50 lat drapieżne rekiny atakowały ludzi średnio 54 razy każdego roku. Jednak w 1999 roku odnotowano już 58 takich przypadków, a w 2000 roku aż 79. Najwięcej takich zdarzeń ma miejsce na płytkich wodach terytorialnych Stanów Zjednoczonych oraz Australii.

Kliknij i zobacz więcej!

Uważa się, że żarłacze szczególnie upodobały sobie uprawiających surfing, ponieważ obserwowani spod powierzchnią wody przypominają rekinom foki albo duże morskie żółwie. Żadna to zła wola rekinów, że atakują akurat człowieka... rekin musi jeść, więc poluje, a że jest drapieżnikiem doskonałym...



Nurkowie rzadko spotykają rekiny - ci samotni łowcy zwykle ich unikają. Jeśli dojdzie do spotkania z takim "potworem" to zwykle za atak odpowiadają nie agresywne zachowania rekinów, lecz nurków właśnie. Zachowaj spokój, nic ci się nie stanie.


Wg różnych źródeł to ludzie co roku zabijają kilkadziesiąt milionów rekinów...

Źródła: Wikipedia, Nieznany Świat, Nowa Ama

804
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Poniedziałkowy entuzjazm w drodze do pracy
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Najbardziej januszowe teksty, jakie pracownicy słyszeli w sklepie II
Przejdź do artykułu Niesamowite owady i pajęczaki
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Urealnieni bohaterzy kreskówek
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Wyluzowana wydra morska
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Indyjskie SPA
Przejdź do artykułu Najstraszniejszy pies na świecie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą