Szukaj Pokaż menu

8 pasażerów na gapę, którzy cudem uszli z życiem

81 446  
160   18  
Temperatury dochodzące do -60 stopni Celsjusza. Rozrzedzone powietrze ubogie w tlen. I wysokości sięgające 12 kilometrów nad poziom morza. Warunki, w jakich latają samoloty, nie są sprzyjające dla ludzi. Oczywiście nie dotyczy to ludzi w komfortowym przedziale pasażerskim. Jednak pasażerowie na gapę nie mogą liczyć na luksus.

Buduje dla bezdomnych domki z materiałów z wysypisk śmieci. Są niezłe

87 113  
515   27  
Widzieliśmy już dziesiątki takich projektów, ale ten bije je wszystkie na głowę. Czy znalezione na wysypisku śmieci materiały mogą posłużyć do zrobienia czegoś pożytecznego?

1

Intensywne uczucia wyrażone oczami

124 010  
472   55  
Fotograf, który potrafi uchwycić tak charakterystyczny wyraz oczu jest prawdziwym mistrzem w swym fachu. Jedno takie zdjęcie może wystarczyć za podsumowanie wstrząsającej historii z czyjegoś życia.

#1. Szaleństwo

Żołnierz w szoku w czasie bitwy pod Courcelette, wrzesień 1916. W czasach pierwszej wojny światowej taki stan określano "shell shocked", dziś został on lepiej poznany i nazywa się PTSD (zespół stresu pourazowego). Na początku XX w. objawy opisywano jako podobne do postradania zmysłów, żołnierze nim dotknięci wpadali w panikę lub w skrajną apatię; szaleńczo rzucali się do walki lub nie byli w stanie wykonać ruchu, wstać czy nawet mówić.

#2. Klęska


Sowiecki żołnierz prowadzi niemieckiego jeńca wojennego, bitwa pod Stalingradem. W czasie bitwy niemieckie wojska zostały otoczone i odcięte od linii zaopatrzeniowych. Żołnierze zostali pozbawieni prowiantu, paliwa, medykamentów i amunicji. Nie mieli wystarczająco ciepłych ubrań, a nie mając paliwa nie byli w stanie się ogrzać. Tysiące z nich zmarło w wyniku doznanych odmrożeń, z głodu i chorób. Ocenia się, że w czasie tej trwającej ponad pół roku bitwy po obu stronach frontu życie straciło ok. 2 mln osób.

#3. Strach


15-letni Hans-Georg Henke, żołnierz Luftwaffe Flakhelfer (jednostki przeciwlotniczej) płacze po wzięciu do niewoli przez wojska amerykańskie. Ojciec chłopca zginął w 1938 roku, matka w 1944, wtedy wstąpił do armii, aby mieć co jeść. 3 kwietnia 1945.

#4. Trauma


Duński żołnierz ranny w Afganistanie. Napis na jego czole oznacza, że o godzinie piątej założono mu opaskę uciskową.

#5. Cierpienie


9-letnia Nguyen Thi Ly, która cierpi z powodu wad rozwojowych spowodowanych działaniem Czynnika Pomarańczowego. Amerykanie w czasie wojny wietnamskiej używali silnych chemikaliów do niszczenia flory dżungli, aby partyzanci nie mieli się gdzie chować i aby pozbawić ich zbiorów żywności. Stosowany przez nich tzw. "Czynnik Pomarańczowy" był bardzo szkodliwy dla ludzi, szkodził dorosłym i powodował poważne wady genetyczne u dzieci, których matki były poddane jego działaniu w okresie ciąży. Ocenia się, że co najmniej 4,5 mln Wietnamczyków i 2,5 mln Amerykanów odczuło na swoim zdrowiu działanie tego środka. Mimo że do rozpylań dochodziło 30 lat temu, nawet dziś rodzone dzieci odczuwają skutki jego użycia.

#6. Odwaga


Bibi Aisha, 18 lat. Kiedy miała 12 lat ojciec obiecał, że w ramach rekompensaty za zabójstwo popełnione przez członka jego rodziny, wyda ją za mąż za bojownika Talibów. Ślub doszedł do skutku kiedy miała 14 lat, od tego momentu stale była obiektem prześladowań i przemocy. W wieku 18 lat uciekła od męża, ale została schwytana przez policję, osadzona w areszcie i wydana rodzinie. Ojciec oddał ją jej teściom, a ci w ramach kary za ucieczkę obcięli jej uszy, nos i zostawili na pewną śmierć w wysokich górach. Dziewczyna została odnaleziona i uratowana przez pracowników misji humanitarnej i amerykańskich żołnierzy.

#7. Ułuda


Kapral Yukio Araki (17 lat) trzyma szczeniaka, a wokół niego stoją koledzy z 72. korpusu Shinbu. Zdjęcie zrobiono dzień przez wylotem młodych pilotów z bazy Bansei na misję kamikaze na Okinawie. Yukio Araki zginął 27 maja 1945 roku, w wieku 17 lat i 2 miesięcy, w samobójczym ataku na amerykańskie okręty u wybrzeży Okinawy. Zdecydowana większość pilotów kamikaze była w wieku 17-22 lata.

#8. Nawiedzenie


Nawiedzone spojrzenie amerykańskiego jeńca wojennego, leżącego na pryczy w wyzwolonym przez Aliantów obozie jenieckim. Limburg, Niemcy, 1945.

#9. Szaleństwo


Przystojny, czarujący, kulturalny - Ted Bundy, który okazał się seryjnym gwałcicielem i mordercą. Ofiary uwodził swoim niewinnym wyglądam, podając się za chorego, rannego lub pijanego. Następnie uderzał łomem w głowę, gwałcił, dusił, a na koniec bezcześcił ciało. Ciała porzucał w górach Taylor, kilkukrotnie je później odwiedzał, nakładał makijaż i spał w ich towarzystwie. Został stracony w 1989 roku, przyznał się do 40 morderstw.

#10. Utrata niewinności


8-letni Ahmed, syryjski chłopiec, który został bojownikiem. Pali papierosa i ze swoim karabinem AKMS pilnuje barykady w Aleppo. Jest prawdopodobnie najmłodszą osobą, która bierze aktywny udział w tej wojnie domowej.

#11. Drapieżnik


Kapral Willie Apiata z nowozelandzkiego SAS. Jedyny żyjący odznaczony najwyższym odznaczeniem Nowej Zelandii - Krzyżem Wiktorii - pierwsza osoba odznaczona tym wyróżnieniem od 1942 roku.

#12. Niewinność


"Chłopiec z szafirowymi oczami" - zdjęcie zrobione przez Vanessę Bristow. Kiedy tylko zostało opublikowane autorkę oskarżono o przeróbki w programie graficznym, ale ona odrzuciła pomówienia i opublikowała kolejne zdjęcia chłopca.

#13. Piekło


Zdjęcie niemieckiego fotografa, dwukrotnego zwycięzcy nagrody Pulitzera, Horsta Faasa. Nieznany żołnierz 173 Brygady Powietrznodesantowej w czasie obrony lotniska Phuc Vinh w Wietnamie. 18 czerwca 1965.

#14. Groza


Dzieci oglądające w teatrzyku lalkowym scenę zabicia smoka. Paryż, 1963.
472
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Buduje dla bezdomnych domki z materiałów z wysypisk śmieci. Są niezłe
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Wielka Warszawska Bitwa Poduszkowa - relacja
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Niezwykle żywy świat stworzony przez fotografa daltonistę
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Wielkie blizny na powierzchni Ziemi
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Fizyka komputerowa, czyli głupie błędy, które zaserwowali nam autorzy gier
Przejdź do artykułu Sytuacje, których nie opiszą żadne słowa

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą