Szukaj Pokaż menu

Pracownie największych twórców naszych czasów

78 712  
240   37  
Podobno zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu. Zastanawialiście się kiedyś w jakim otoczeniu pracowały najbardziej twórcze umysły ludzkości? Gdzie powstawały obrazy, rzeźby, książki i wybitne pomysły naszych czasów?

...Tylko czego oznaką jest puste biurko?

#1. Nikola Tesla - wynalazca i inżynier

Piękna tradycja budowy mostu nad rzeką Apurimac przekazywana z pokolenia na pokolenie

56 487  
290   20  
Każdego roku w czerwcu mieszkańcy Cuzco w Peru poświęcają trzy dni, by odbudować ponad 30-metrowy wiszący most "Q'eswachaka" nad wąwozem rzeki Apurimac. Co prawda niedaleko znajduje się bardziej nowoczesny most, ale ostatni potomkowie Inków chcą uczynić zadość tradycji.

#1.

Kliknij i zobacz więcej!

Miejsce, w którym nie chciałbyś się znaleźć - więzienie Bellavista w Kolumbii

95 602  
253   33  
Kolumbijskie miasto Medellin, siedziba słynnego barona narkotykowego Pablo Escobara, było jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie. Dzisiaj więzienie Bellavista jest przepełnione przestępcami, którzy dorastali w mieście lub na jego obrzeżach.

#1.

Kliknij i zobacz więcej!
Seria zdjęć wykonana przez Vance'a Jacoba pt. "Kolumbijskie więzienie: widok od wewnątrz" stara się udowodnić odbiorcy, że nawet wewnątrz tak grubych murów można zaobserwować okruchy dobra i próbę prowadzenie czegoś na wzór "normalnego życia".

Projekt zakładał, że sami więźniowie będą również wykonywali zdjęcia, a "ich umiejętność pracy w grupie i realizacji zadania w określonym czasie miała zadecydować, czy podobne projekty będą realizowane w innych kolumbijskich więzieniach".

#2.

Kliknij i zobacz więcej!

Więźniowie korzystają z siłowni, do której sprzęt został zakupiony jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku przez Instituto Nacional Penitenciario y Carcelario (Narodowy Instytut Penitencjarny i Więziennictwa).

#3.

Kliknij i zobacz więcej!

Piłka nożna to zdecydowanie najpopularniejszy sport w Ameryce Południowej. Na terenie więzienia Bellavista znajdują się aż 4 boiska piłkarskie.

#4.

Kliknij i zobacz więcej!

Więzienie składa się z 7 głównych budynków zwanych przez osadzonych "patio". Każde patio składa się z trzech pięter, każde piętro ma swojego koordynatora. Koordynatorem piętra jest więzień wybrany przez innych osadzonych w tym samym rejonie. W przeszłości byli oni nazywani "caciques", a ich wybór odbywał się poprzez krwawe walki pomiędzy więźniami. Dopiero w końcówce lat 90., jeden z najbardziej wpływowych caciques, Harold Sanchez, przekonał innych, że wybór koordynatora powinien odbywać się na drodze rozmów i głosowania, a nie przemocy.

#5.

Kliknij i zobacz więcej!

Do niedawna jeszcze maksymalny wyrok w Kolumbii wynosił 40 lat. Teraz więzień może przebywać za kratkami aż 60 lat.

#6.

Kliknij i zobacz więcej!

Więzienne jedzenie zwane "bongo" zwykle składa się z ryżu, zupy, ziemniaków i przetworzonego mięsa. Wielu osadzonych przechowuje jedzenie, które dostarcza im rodzina i krewni, by następnie mieszać je z bongo.

#7.

Kliknij i zobacz więcej!

Wszyscy więźniowie otrzymują trzy posiłki dziennie.

#8.

Kliknij i zobacz więcej!

Grupa najciężej pracujących więźniów to ochotnicy, którzy pracują w kuchni. Mieszkają w celach w tym samym patio, w którym znajdują się kuchnia i jadalnia. Pracują dłużej niż 8 godzin dziennie, ale to znacznie zwiększa ich szanse na skrócenie wyroku oraz otrzymują za pomoc skromne sumy pieniędzy.

#9.

Kliknij i zobacz więcej!

Niepełnosprawni osadzeni odbywają swoje wyroki w osobnym patio.

#10.

Kliknij i zobacz więcej!

Wielu bogatszych więźniów płaci innym osadzonym za to, by ci sprzątali ich cele, przygotowywali im posiłki lub prali ich ubrania.

#11.

Kliknij i zobacz więcej!

Średnia długość wyroku, jaki odsiadują więźniowie z Bellavista to 30 lat! Nic więc dziwnego, że niektórzy starają się organizować swoje cele na wzór normalnego domu czy pokoju.

#12.

Kliknij i zobacz więcej!

Osobiste artefakty w celach więźniów świadczą o tym, jakie prowadzili w przeszłości życie. Każdej niedzieli około 3500 żon i dziewczyn ustawia się w kolejce do "małżeńskich wizyt". Wizyty te pozwalają przebywającym za kratkami na utrzymanie tej cienkiej więzi między światem zewnętrznym a ciężkim życiem w więzieniu. Podczas świąt liczba odwiedzających w Bellavista sięga nawet 6000 gości.

#13.

Kliknij i zobacz więcej!

Wewnątrz więzienia prowadzone są drobne transakcje "handlowo-usługowe". Więźniowie mogą zaopatrzyć się w sklepiku w artykuły żywnościowe, chleb, mleko, cukierki, gazety czy lody oraz np. skorzystać z usług fryzjerskich.

#14.

Kliknij i zobacz więcej!

Bogaci więźniowie prowadzą zupełnie inną egzystencję niż ci bez pieniędzy. W Bellavista za pieniądze można legalnie kupić lub wynająć swoją własną celę z kompletem kluczy!

#15.

Kliknij i zobacz więcej!

Więzienie, wybudowane w 1976 roku, zostało zaprojektowane tak, by mogło w nim przebywać jednorazowo do 1500 więźniów. W związku z gwałtownym wzrostem przestępczości w rejonie Medellin, dość obszerne cele zaczęto dzielić na coraz to mniejsze jednostki. Gdy brakuje "wolnych cel" do wynajęcia, więźniowie wynajmują także "poddasze celi", przestrzeń wysoką na mniej niż metr, która mieści się między sufitem a deskami stanowiącymi sztuczną podłogę.

#16.

Kliknij i zobacz więcej!

Z powodu przeludnienia, więźniowie nie mają żadnej gwarancji, że będą mieszkać w celach. Do każdej celi, którą można kupić bądź wynająć jest długa kolejka potencjalnych kupców. Jeżeli nie stać cię na celę, jesteś "piratem".

#17.

Kliknij i zobacz więcej!

Grupa młodych "piratów", czyli bezdomnych więźniów, śpi w sali po obiedzie.

#18.

Kliknij i zobacz więcej!

Z okazji święta patrona więźniów (La Virgen i Las Mercedes Day) więźniowie otrzymują specjalne przywileje. W te dni organizowane są różne wydarzenia kulturalne, uwieńczone wielkim grillowaniem na koniec dnia.

#19.

Kliknij i zobacz więcej!

Od kilku dekad więzienie Bellavista uważa się za jedno z najcięższych więzień na świecie. Całodobowo strzeżone przez uzbrojonych po zęby wartowników, "gości" w swoich murach przestępców każdego sortu: od morderców, najemników - byłych wojskowych, handlarzy narkotyków do drobnych kryminalistów i skorumpowanych urzędników państwowych.
253
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Piękna tradycja budowy mostu nad rzeką Apurimac przekazywana z pokolenia na pokolenie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Wielka Warszawska Bitwa Poduszkowa - relacja
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Niezwykle żywy świat stworzony przez fotografa daltonistę
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Tajny ośrodek badawczy w piwnicy zwykłego domu
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Co dzieje się z tymi wszystkimi punkami, rockersami, naturystami, skinheadami i innymi buntownikami po latach?
Przejdź do artykułu St. Louis City Museum - plac zabaw dla dorosłych

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą