Szukaj Pokaż menu

Życie z osobą chorującą na borderline

189 180  
628   145  
To może od początku. Co to jest ten borderline? Jest to zaburzenie psychiczne, które mieści się między schizofrenią a nerwicą. Żyję z taką osobą od dłuższego czasu. I chciałbym opisać, jak to wygląda.

Znalezione obrazy dla zapytania borderline

Dzieciaki bywają niezwykle mądre... albo po prostu przemądrzałe

175 908  
661   29  
Z dzieciakami lepiej w pyskówki się nie wdawać. Nie wygrasz, nawet jeżeli ci się wydaje, że jesteś o niebo bardziej cwany...
Moja 3-letnia córka weszła do naszej sypialni. Udawaliśmy, że śpimy, to może wróci do siebie. Młoda podeszła do łóżka, powiedziała: "Cześć, pajączku!" i wtedy aż podskoczyłam. Sprytny gówniarz.

7 kosztownych ciekawostek o benzynie i innych paliwach

188 961  
534   112  
Mimo że nieduży, całkiem sprawny samochód można kupić już za kilka tysięcy złotych, rządom całego świata wydaje się, że wszyscy kierowcy to milionerzy z portfelami bez dna. Dlatego nie mają najmniejszych oporów przed podnoszeniem podatków i akcyz do niebywałego stopnia. A my nie mamy wyjścia - i płacimy…

#1.

W XIX wieku benzyna była zupełnie zbyteczna i bezwartościowa. Do tego stopnia, że rafinerie traktowały ją jako odpad produkcyjny i zwyczajnie wyrzucały. Dzisiaj byłoby to absolutnie nie do pomyślenia - ale jeszcze kilkaset lat temu było to zupełnie normalne. I prawdopodobnie za kolejne sto czy kilkaset lat wrócimy do miejsca, w którym benzyna stanie się bezwartościowa - bo w powszechnym użyciu będą inne, odnawialne źródła energii.

#2.


Najdroższe paliwo wcale nie jest w Polsce, choć całkiem blisko - w Norwegii. Mimo ogromnych złóż, norweski rząd utrzymuje ceny benzyny na bardzo wysokim poziomie. Podatki wliczone w cenę paliwa pozwalają finansować powszechną edukację oraz infrastrukturę. Na przeciwnym biegunie znajduje się np. Turkmenistan, gdzie przez pewien czas każdy z kierowców uprawniony był do darmowego poboru 120 litrów paliwa miesięcznie. Był to jeden z elementów strategii mającej podźwignąć z ruiny turkmeńską gospodarkę.

#3.


Silnik wysokoprężny autorstwa Rudolfa Diesla powstał w 1895 roku. Do jego zasilania nie stosowano paliwa wytwarzanego na bazie ropy naftowej, tylko oleju z orzechów ziemnych. Dzisiaj to olej napędowy, którego opary okazują się bardziej rakotwórcze niż dym tytoniowy. To zresztą także nie przypadek, że afera z oszustwami Volkswagena na normach emisji silników Diesla wybuchła akurat teraz, w momencie, kiedy silniki elektryczne i pojazdy hybrydowe walczą o swoje „być albo nie być”.

#4.


Do czego jeszcze stosować można benzynę? Pomysłowości nie zabrakło Aborygenom. Rdzenne plemiona australijskie zorientowały się, że benzyny można się nawdychać osiągając specyficzny haj zbliżony do narkotycznych doznań. Problem okazał się na tyle poważny, że rząd Australii przy współpracy z koncernem BP na terenach bliskich aborygeńskim wioskom zaczął stosować inną odmianę benzyny zwaną Opal - nieco droższą w produkcji, ale nieodurzającą.

#5.


W 1921 roku odkryto, że tetraetyloołów można dodawać do benzyny dla zwiększenia liczby oktanowej i tym samym ograniczenia tendencji do spalania stukowego. Sęk w tym, że jest to substancja na tyle toksyczna, że rozważano wykorzystanie jej w roli środka bojowego w II wojnie światowej. Mimo to tetraetyloołów stosowano przez lata, trując całą atmosferę, aż do ostatecznego wycofania etylin ze sprzedaży w 2005 roku. Jedno z badań wykazało, że zaprzestanie masowego stosowania tetraetyloołowiu w ciągu 15 lat spowodowało u Amerykanów obniżenie zawartości ołowiu we krwi aż o 78%.

#6.


Zapasy na zimę też trzeba umieć robić. I gdyby ktoś kiedyś postanowił zapytać, gdzie właściwie podziała się cała ropa, to odpowiedzią wcale nie byłoby, że w Ameryce, gdzie spala się 44% światowych zasobów benzyny. Stany Zjednoczone mają rezerwę wielkości jakichś 33 miliardów baryłek ropy, podczas gdy największe zapasy posiada… Wenezuela, która zdołała zgromadzić niemal 300 miliardów baryłek.

#7.


Narzucone normy zmusiły producentów samochodów do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań (czy liczy się faktyczny wpływ na środowisko, czy tylko końcowa emisja szkodliwych gazów do atmosfery - to już inna kwestia). Faktycznie, w ciągu ostatnich 10-15 lat samochody stały się jakieś 20% bardziej wydajne, jednak w ostatecznym rachunku należałoby wziąć pod uwagę także to, że w tym samym czasie koszty środowiskowe ekstrakcji i rafinacji benzyny wzrosły aż o 30%. Sukces może być więc tylko pozorny.

Źródła: 1, 2, 3
534
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Dzieciaki bywają niezwykle mądre... albo po prostu przemądrzałe
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu 7 wybuchowych ciekawostek o bombach i wielkich eksplozjach
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu 7 całkiem przyjemnych ciekawostek o miłości
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu 7 faktów, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Największe obciachy – Wydało się, że PiS-owski prokurator trzyma akta spraw w garażu, bo... jego kierowca się poskarżył
Przejdź do artykułu Historia monet. Dziś o ich początku, czyli skąd i po co się wzięły?

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą