Szukaj Pokaż menu

Piękne kształty ukryte w spodniach do jogi

37 481  
323   25  
Dziś zaglądamy do świata zdrowia i zrównoważonego życia, gdzie zdjęcia zgrabnych pań, których szczupłe ciała opięte są obcisłymi spodniami do jogi, przenoszą nas w świat harmonii i aktywności fizycznej. Te obrazy ukazują, że spodnie do jogi to nie tylko element sportowego stroju, ale również manifestacja determinacji i pasji do dbania o swoje ciało. Tutaj harmonia ciała łączy się z harmonią ducha, tworząc niezapomnianą aurę pozytywnej energii i zdrowego piękna.

18 ciekawostek o filmie "Gladiator"

111 935  
486   60  
Nie wiem, czy zdajecie sobie z tego sprawę, ale już 17 lat minęło odkąd film "Gladiator" pojawił się na ekranach kin. Jest to jeden z tych filmów, do których zawsze wraca się z sentymentem, szczególnie jeżeli jest wyraźny powód, by kilku scenom przyjrzeć się nieco dokładniej...

#1. Kontuzje Crowe'a

Kliknij i zobacz więcej!

9 potwornickich ciekawostek na temat Słońca (for dummies)

179 204  
665   111  
Słoneczkoooo... Dzisiaj kilka ciekawostek dla nieszczególnie wtajemniczonych w świat astronomii i reszty kosmosów.

#1. Kulka

Wszystko wskazuje na to, że różnica między średnicą na równiku a średnicą od bieguna do bieguna wynosi zaledwie 10 km! Pamiętajmy o tym, że Słońce jest wielokrotnie większe od Ziemi i te 10 km to przy jego rozmiarach absolutnie nic! Średnica naszej Gwiazdy to około 1,4 mln km.

#2. Waga

72-kilowy człowiek ważyłby na Słońcu aż 2 tony - tak silna jest grawitacja naszej najlepszej gwiazdy. Oczywiście warunek jest tylko jeden: wytrzymać ciepełko i nie pozwolić sobie wyparować.

#3. Powierzchnia

Często używa się sformułowania "powierzchnia Słońca", przez co wydaje nam się, że Słońce jaką taką, podobną do naszej ziemskiej, powierzchnię posiada. Może z lawy, może z magmy, pewnie z czegoś gorącego, ale powierzchnia musi być. Okazuje się jednak, że Słońce nie ma granicy, którą można by jednoznacznie określić powierzchnią gwiazdy.

#4. Barwa

Bardzo często sugerujemy się też grafikami i modelami Słońca, które ukazują je jako czerwono-żółtą kulę ognistej substancji. Jest to tylko reprezentacja graficzna w sztucznych barwach, mająca przeważnie na celu ukazać nam różnicę w temperaturze poszczególnych partii Słońca. Jeśli chodzi o samą obserwację z Ziemi, to sprawa wygląda tak, że nasza atmosfera bardzo dobrze rozprasza fotony o najkrótszej długości fali, czyli te odpowiedzialne za światło niebieskie. Właśnie dlatego nie dociera do nas niebieska część promieniowania ze Słońca i widzimy je w barwie dopełniającej do niebieskiego, czyli żółtej. Z tego samego powodu niebo jest niebieskie.

#5. Wiek

Dokładniej rzecz ujmując, Słońce powstało w wyniku zapadnięcia się części obłoku molekularnego. W jednym miejscu zaczęła skupiać się ogromna ilość materii, tworząc młodą gwiazdę. W niewielkiej odległości od niej zbierał się materiał protoplanetarny, z którego później powstały planety. Co ciekawe, obłok molekularny, z którego powstało Słońce i cały Układ Słoneczny, został prawdopodobnie rozwiany przez emitowany z naszej gwiazdy wiatr słoneczny.

#6. Prędkość

Nie dość, że kręcimy się wokół własnej osi z prędkością jednego obrotu na 24 godziny (1666 km/h na równiku), to jeszcze obracamy się wokół Słońca z prędkością 107 000 km/h. Że już nie wspomnę o tym, że Układ Słoneczny też w całości się przemieszcza. Jesteśmy bardzo szybcy, a niektórzy z nas są dodatkowo wściekli!

#7. Ważkość

Arystarch dość dobrze opisał całą sytuację, określając, że wszystkie planety krążą wokół Słońca, a w dodatku Ziemia obraca się wokół własnej osi - stąd obserwowany z Ziemi pozorny ruch gwiazd. Popełnił jednak niewielkie błędy w obliczeniach (założył, że orbita Ziemi jest okręgiem), co spowodowało, że jego pomysł został podważony przez innych zainteresowanych i porzucony.

#8. Temperatura

Dokładnie, 15 milionów stopni! Jądro Słońca składa się głównie z chaotycznie poruszających się cząstek helu tworzących plazmę. Jego gęstość jest 150 razy większa od gęstości wody, a najnowsze analizy zakładają, że jądro Słońca obraca się szybciej niż samo Słońce.

#9. Masa

Jest to równowartość masy 333 000 Ziemi. Pole powierzchni Słońca jest 11 918 razy większe od ziemskiego, za to średnia gęstość jest mniejsza od ziemskiej i wynosi 1408 kg na metr sześcienny (Ziemia ma czterokrotnie większą gęstość).

<< Zobacz też ciekawostki o Einsteinie

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,
665
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 18 ciekawostek o filmie "Gladiator"
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 12 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych
Przejdź do artykułu 16 faktów, których nie odważysz się nikomu powtórzyć - Lepsze Fakty!
Przejdź do artykułu Największe obciachy ostatnich dni - Ta 21-latka robi po pijaku okropne rzeczy
Przejdź do artykułu 10 potwornickich ciekawostek o Albercie Einsteinie
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu 7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat stresu
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu 16 faktów, których nie odważysz się nikomu powtórzyć - Lepsze Fakty!
Przejdź do artykułu 8 nieco mniej znanych faktów o dinozaurach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą